Narzędzia diagnozy
W zależności od potrzeb możliwe są następujące rodzaje:
- Assesment Center
- Shadowing
- Wywiady menedżerskie
- Insigths Discovery
Rozumiemy jako proces pozwalający na dostarczanie pracownikom regularnej, konstruktywnej, ukierunkowanej na kluczowe wartości i kompetencje informacji zwrotnej od osób, z którymi współpracują w ramach wykonywania swoich codziennych obowiązków.
Informacje zwrotne otrzymane od pracowników z różnych poziomów i od różnych klientów wewnętrznych, którzy współpracują bezpośrednio z menedżerem, pozwalają na przeprowadzenie refleksji nad własną pracą, skutecznością podejmowanych działań i skonfrontowanie samooceny z oceną osób współpracujących.
Dowiedz się więcej
Informacje uzyskane od współpracowników mają istotny wkład w dalszy rozwój kompetencji zawodowych i pracę nad zwiększeniem efektywności swoich działań w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków zawodowych.
Korzyści z przeprowadzenia oceny 360 dla menedżerów dla Organizacji i Uczestników:
- Uczestnicy otrzymują konstruktywną i bezpośrednią informację zwrotną od wielu osób, którą trudno byłoby zebrać w jakikolwiek inny sposób.
- Urealniają swoje samooceny. Budują świadomości mocnych stron i obszarów do rozwoju.
- Firma otrzymuje informację na temat mocnych i słabych stron menedżerów.
- Wyniki badań stanowią baza do zaplanowania adekwatnych działań rozwojowych gwarantujących zmianę na poziomie świadomości, postaw i zachowań.
Przebieg Procesu Ocena 360°:
KROK 1:
Projektowanie procesu oceny 360°
- Ustalenie harmonogramu przebiegu procesu oceny 360° w organizacji (ilość osób objętych projektem, terminy realizacji poszczególnych etapów).
KROK 2:
Komunikacja procesu oceny
- Przygotowanie listu przewodniego skierowanego do wszystkich osób zaangażowanych w projekt, który będzie zawierał krótkie przedstawienie idei projektu, wynikającego z niego korzyści i harmonogram działań lub spotkania online z osobami ocenianymi oraz oceniającymi (w sumie 2 spotkania)
Spotkania przed rozpoczęciem procesu (1 spotkanie online z osobami, których będzie dotyczyła ocena, oraz 1 spotkanie online z respondentami) mają na celu zadbanie o jak najwyższą frekwencję, wyjaśnienie natury i celu badania oraz przedstawienie przykładowych zestawień zawartych we wzorze raportu. Dzięki temu zostaną uspokojone nastroje dotyczące poufności procesu.
KROK 3:
Obliczanie wyników i przygotowanie raportów indywidualnych
- Na podstawie wyników wygenerowane zostaną indywidualne raporty (w formie PDF) przedstawiające:
- Samoocenę badanego;
- Ocenę przełożonych, współpracowników i podwładnych w kontekście każdej z badanych kompetencji;
- Oceny uzyskane od podwładnych i współpracowników zostaną uśrednione co pozwoli zachować poufność indywidualnych ocen i wpłynie korzystnie na rzetelność udzielanych informacji;
- Szczegółowe informacje – jakie działania, zachowania ocenianego wpłynęły na uzyskane oceny;
- Podsumowanie ocen.
KROK 4:
Przekazanie indywidualnych informacji zwrotnych
- Sesja informacji zwrotnej to domknięcie procesu. Podczas spotkania z Senior Konsultantem omawiane są wyniki oraz wnioski z nich wynikające.
- Konsultant pracując technikami coachingowymi zachęca Uczestnika do własnych refleksji na temat wyników oraz do sformułowania indywidualnego planu działań rozwojowych dla jednego lub max. Dwóch wybranych obszarów. Ten etap jest jednym z kluczowych elementów badania 360 stopni.
- Podsumowanie procesu u Klienta.
Kwestionariusz do Oceny 360°
W przypadku niniejszego badania rekomendujemy wykorzystanie gotowego narzędzia certyfikowanego My View 360.
W tym przypadku, gdy chcecie Państwo zbadać kompetencje w linii współpracowników proponujemy zbadać następujące kompetencje menedżerskie w następujących obszarach:
- Skuteczność interpersonalna – Ludzie
- Komunikacja
- Współpraca
- Lider w zespole – Zespół
- Przywództwo i wywieranie wpływu
- Motywowanie pracowników
- Rozwijanie pracowników
- Zarządzanie zadaniami – Zadania
- Planowanie i organizacja
- Delegowanie i monitorowanie celów
- Rozwiązywanie problemów
- Przeprowadzanie przez zmianę – Zmiana
- Zgodność słów i czynów
- Elastyczność
Dodatkowo w przygotowanym dla Państwa kwestionariuszu znajdą się pytania otwarte, które umożliwią osobom oceniającym, przekazanie dodatkowych sugestii dotyczących pełnionej przez Ocenianego roli w organizacji, poziomu skuteczności podejmowanych przez niego działań oraz wskazówek do rozwoju w pracy z zespołem. Tego rodzaju pytania stwarzają możliwość przekazania informacji, o których trudno z różnych powodów jest rozmawiać w bezpośrednim kontakcie. Pytania są anonimowe.
Korzystając z tego narzędzia nie ponosicie Państwo dodatkowych kosztów związanych z budowaniem nowego badania.
Gromadzenie i przetwarzanie danych:
- Nasza firma posługuje się sprawdzonym i ciągle udoskonalanym, elastycznym, systemem informatycznym służącym do gromadzenia i przetwarzania danych Oceny 360° My View.
- Etap przygotowania badania rozpoczyna się od ustalenia listy osób („Drzewo relacji”) – określane są grupy respondentów (Przełożony, Podwładni, Współpracownicy, Samoocena).
- Uczestnik Oceny 360° lub Dział Personalny wskazuje listę osób, z którymi Oceniany bezpośrednio współpracuje. Opcjonalnie w razie takiej potrzeby Pracownicy dedykowani z Państwa strony jako osoby „opiekujące” się projektem, mogą wybrać losowo współpracowników, którzy będą ostatecznie udzielali informacji zwrotnej w postaci oceny 360.
- Po sporządzeniu ostatecznych list Uczestników Oceny 360° (np. dokument w formacie EXCEL) i przesłaniu ich do naszej Firmy, wszyscy wskazani Pracownicy otrzymają zaproszenie do udziału w projekcie.
- Na podstawie wspomnianej listy system generuje odpowiednią wiadomość e-mailową i wysyła ją do osób przekazujących informację. Każda z tych osób używa swojego adresu e-mail jako loginu i hasło do strony WWW, na której może wypełnić kwestionariusz Informacji Zwrotnej 360°. Dostępność przez przeglądarkę jest korzyścią w przypadku Klientów, którzy nie mają jednej platformy (Intranetu), dla wszystkich spółek czy oddziałów. W połowie terminu wypełniania kwestionariuszy, ustalonego z Klientem, Respondenci, którzy jeszcze nie zdążyli wypełnić kwestionariuszy, otrzymają przypomnienie (ilość przypomnień jest dowolna, ale powinna być ustalona podczas prac projektowych). Po upływie określonego terminu, w ciągu którego Uczestnicy powinni wypełnić kwestionariusze system automatycznie zamyka możliwość wprowadzania danych, a dane wprowadzone przed upływem terminu są agregowane, a następnie przekazywane aplikacji odpowiadającej za automatyczne generowanie raportów. Przez cały okres wypełniania ankiet, nasza firma zapewni wsparcie techniczne dla Respondentów.
- Dane zgromadzone w bazie danych systemu pozostają w niej przez ustalony z Klientem okres i mogą służyć do porównań z wynikami przyszłych projektów Informacji Zwrotnej 360°. Dane znajdują się fizycznie na serwerach MyView, są jednak wyłączną własnością Klienta i na jego życzenie mogą być w każdej chwili usunięte.
Przygotowanie raportów indywidualnych:
Raport generowany jest w formie dokumentów PDF, a następnie wysyłany (lub przekazywany przez konsultantów / osoby udzielające feedbacku) do osób odbierających Informację Zwrotną.
Termin i sposób przekazania raportów indywidualnych przez Konsultantów będzie ustalony z Klientem.
Proponowany przez nas wzór raportu najczęściej zawiera następujące części:
- Strona tytułowa zaprojektowana po konsultacji z Klientem.
- Wstęp na temat celu projektu
- Wyjaśnienie jak należy czytać wykresy i cały raport.
- Zestawienie samooceny w kontekście poszczególnych kompetencji.
- Zestawienie kompetencji w perspektywie Ja-Inni.
- Zestawienia wyników Ocenianego w obszarze poszczególnych zachowań w ramach jednej kompetencji z ujęciem różnych perspektyw (np. przełożony, współpracownicy, podwładni).
- Wskazanie najniżej i najwyżej ocenionych zachowań, kompetencji.
- Komentarze do pytań otwartych.
- Plan rozwoju.
Oceny poszczególnych grup Respondentów, np. współpracowników są uśrednione, co pozwala zachować poufność ich ocen. Takie podejście zwiększy komfort osób oceniających i wpłynie na większą rzetelność udzielanych informacji.
Przeprowadzenie rozmowy rozwojowej:
Raport, obejmujący podsumowanie informacji zwrotnej, stanowi potencjalnie wielką wartość rozwojową, dlatego w ostatnim etapie projektu staramy się stworzyć Uczestnikom jak największą szansę efektywnego wykorzystania informacji, które otrzymali. Na tym etapie proponujemy Państwu indywidualne spotkanie Ocenianego z naszym Konsultantem.
Spotkanie indywidualne będzie miało na celu:
- Omówienie otrzymanych wyników,
- Określenie mocnych stron oraz obszarów wymagających dalszego wzmocnienia,
- Ustalenie celów zawodowych ważnych dla Ocenianego, a rozwijających jego potencjał zawodowy -zdefiniowanie sposobów wzmacniania kompetencji i umiejętności menedżerskich.
- Ustalenie planu rozwojowego.
- Ustalenie etapów osiągania celów rozwojowych i określenie ich w czasie.
Czas trwania rozmów rozwojowych będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb konkretnej osoby oraz potrzeb zgłoszonych przez organizację. Zazwyczaj spotkanie rozwojowe trwa ok. 90 minut.
Podsumowanie procesu:
Po zakończeniu feedbacku, konsultant spotka się z Zamawiającym (spotkanie online) w celu umówienia I interpretacji wyników badania. Zwykle towarzyszy temu dyskusja na temat poszczególnych obszarów oraz dalszych planów rozwojowych rekomendowanych dla Uczestnika.
Środki ochrony informatycznej:
System posiada zabezpieczanie przed próbą automatycznego przełamania zabezpieczenia hasłem (brute force) przez osobę niepowołaną. Realizuje to w następujący sposób:
- Pierwsza próba nieudanego logowania – brak reakcji Systemu.
- Druga próba nieudanego logowania – brak reakcji Systemu.
- Trzecia próba nieudanego logowania – 5 minutowa blokada konta.
- Czwarta próba nieudanego logowania – stała blokada konta.
Dodatkowo, w chwili zmiany hasła oraz przy pierwszym logowaniu, system wymusza, aby hasło spełniało wszystkie poniższe warunki:
- Posiadało min. 8 znaków.
- Posiadało małe i wielkie litery.
- Posiadało cyfry lub znaki specjalne.
- Nie pozwala na ustanowienie nowego hasła, które byłoby identyczne z dotychczasowym.
Logowanie do systemu odbywa się po zabezpieczonym protokole SSL, zapewniającym poufność i integralność transmisji danych.
Podstawą tego etapu jest zdobycie wiedzy, wniosków z obserwacji liderów bezpośrednio w ich działaniach.
Zadaniem „Cienia” – w tej roli Trenera, jest wyciągnięcie wniosków na temat tego, jak przebiega proces zarządzania zespołem z punktu widzenia najważniejszych celów współczesnego Lidera, a także jakie obszary działania Liderów, należy szczególnie zaopiekować w trakcie procesu rozwoju. „Cień” obserwuje. Nie przekazuje informacji zwrotnych, osobom obserwowanym.
Na zakończenie Shadowingów, powstanie zbiorczy raport z rekomendacjami Trenera.
Diagnoza liderska poprzez wywiady z wybranymi przez menedżera osobami wraz z opracowaniem raportu
Celem tej aktywności jest poszerzenie perspektywy postrzegania siebie przez lidera. Rekomendujemy, by ta aktywność poprzedzała procesy coachingowe i mentoringowe.
Dowiedz się więcej
Kroki procesu:
- Wywiady/rozmowy trenera z wybranymi przez lidera osobami (ok. 6-8 osób do przygotowania raportu)
- Opracowanie na bazie rozmów indywidualnego, raportu o silnych i mocnych stronach obserwowanych w codziennym zachowaniu / realnych sytuacjach oraz obszarach do rozwoju.
Raport powstaje poprzez zebranie przez trenera odpowiedzi na 3 pytania od wskazanych osób i jest zbiorem cytatów, które wypowiadają wskazane osoby.
Rozmowy trenera ze Uczestnikami badania trwa ok. 45 min i skupia się wokół trzech pytań:
- Jakie są mocne strony XY jako lidera, dobre zachowania? (warto utrzymać)
- Co osłabia XY jako lidera? Jakie zachowania? (warto rozważyć czy zmienić)
- Na co powinien postawić, co byłoby najważniejsze, priorytetowe, by to zmienić?
Wszystkie informacje zostają spisane, a następnie raport trafia tylko i wyłącznie w ręce osoby, której dotyczy raport. W raporcie zachowujemy anonimowość – wypowiedzi są wymieszane.
Krok 1 – Profil Insights Discovery oraz praca własna z platformą
Przesłanie do uczestników projektu:
- Linku do wypełnienia kwestionariusza preferencji Insights Discovery.
- Profilu Insights Discovery.
- Dostępu do platformy e-learningowej Insights.
- Książeczki Insights z materiałami szkoleniowymi oraz ćwiczeniami.
- Listy ćwiczeń i zadań do wykonania przed sesją indywidualną insights.
Dowiedz się więcej
Korzyści oraz efekty kroku 1:
- Uczestnicy otrzymają pełne narzędzia niezbędne do pracy ze swoim profilem Insights Discovery oraz materiały merytoryczne.
- Poznają swój profil (preferencje osobowości), swoje mocne i słabe strony oraz potencjalne cele rozwojowe, które warto, aby zrealizowali, gdyż przyczyni się to do zwiększenia ich efektywności w pracy oraz wzmocni dojrzałość biznesową.
Dane zawarte w profilu:
- Indywidualny styl funkcjonowania.
- Sposób podejmowania decyzji.
- Silne i słabe strony.
- Wartości wnoszone do zespołu.
- Skuteczna komunikacja.
- Bariery skutecznego porozumiewania się.
- Mniej świadome aspekty wizerunku.
- Typ antagonistyczny – komunikacja z przeciwnym typem.
- Wskazówki dotyczące dalszego rozwoju.
- Grafy prezentujące styl funkcjonowania w okolicznościach sprzyjających i niesprzyjających oraz podejmowane w tym zakresie działania adaptacyjne.
Krok 2 – Sesja 1:1 na bazie raportu energii kolorystycznych dla Lidera – Insights Discovery
Celem sesji indywidualnej jest poznanie wyzwań uczestnika projektu oraz wsparcie go w zwiększeniu skuteczności swoich działań oraz budowaniu dojrzałości menedżerskiej.
Korzyści oraz efekty:
- Podczas sesji indywidualnej coach pozna indywidualne wyzwania uczestnika programu poparte konkretnymi przykładami, dzięki temu pomoże mu wyznaczyć cele rozwojowe oraz stworzyć plan dalszych działań w oparciu o znalezienie 20% obszaru do rozwoju, które wpłyną na 80% skuteczności w działaniu/zachowaniu/wynikach.
- Uczestnik programu otrzyma zadania do ćwiczeń w pracy, po to, aby każdego dnia przybliżać się do realizacji swoich celów.
Krok 3 – Udział w warsztatach
- Uczestnicy poznają mocne strony wszystkich uczestników warsztatów oraz wartości wnoszone przez nich do zespołu menedżerskiego.
- Ustalą nad czym chcą pracować jako zespół menedżerski, aby móc działać skuteczniej oraz budować relacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadań.
- Wypracują metody współpracy oraz komunikacji, wspierające efektywną pracę zespołową i zapobiegające powstawaniu konfliktów.